Bystrický Superman.

30.09.2010 23:10

Bystrický Superman.

(www.bystricky-superman.sk)

Nezávisle od toho, kto nakoniec bude správnou voľbou pre slušných ľudí v meste, ja vám porozprávam, čo by som pre naše mesto urobil, keby som mal právomoci primátora. Tieto body sa budem snažiť „prepašovať” aj do volebného programu toho kandidáta, s ktorým sa nakoniec dohodneme a pôjdeme spoločnými silami do volieb, a v prípade úspechu aj do ťažkých časov reforiem.

Ak si pamätáte ešte obsah mojich predošlých novín, viete, že som v nich bez servítky pranieroval nedostatky v našom meste. Teraz však nastal čas, kedy treba prejsť z deštruktívnej fázy „proti niečomu” do tvorivej „za niečo”. Len byť proti niečomu nestačí.

Na počiatku bola politická satira, teraz je čas na serióznu prácu.

Takmer všetci kandidáti prezentujú myšlienku, že bude treba úsporne nakladať s mestskými financiami. Je to asi moderné, keďže sa v médiách dokola rozpráva, že mestské kasy na celom Slovensku zívajú prázdnotou. Len takto ale nemôžeme rozmýšľať pri financovaní mesta! Dôvod? Šetriť nestačí, treba v prvom rade niečo zarobiť, aby následne bolo čo šetriť.

Moje krédo číslo jeden teda znie: treba prioritne rozmýšľať nie ako ušetriť, ale ako zarobiť peniaze pre mesto!

Za normálnych okolností, úlohou mestského úradu nie je zarábať peniaze, práve naopak – míňať ich v prospech občanov mesta. Je preto jasné, že všetci kandidáti rozmýšľajú najmä o tom, ako budú peniaze prerozdeľovať, nie zarábať. A mnohí sa na to už určite tešia…

Ak sa primátorom stane nečestný človek, často zneužije verejné peniaze vo svoj prospech alebo klientelisticky v prospech svojich kamarátov. Ak ním bude slušný človek, bude ich aspoň rozumne šetriť. Čo však vtedy, keď plánov je viac ako peňazí? Jediným riešením je hľadať spôsoby, ako získať väčší balík.

Práve pre takéto situácie mám pripravenú ideu spoločných projektov s podnikateľskými subjektami, ktoré by mali priniesť mestu dodatočné peniaze a ľuďom v meste viac práce.

Tiež efektívne využívanie eurofondov, ktoré sú určené najmä samosprávam, len o ne treba vedieť správne požiadať.

Pokiaľ ide o turistický ruch, zelenú budú mať ľudia, ktorí dokážu aktívne propagovať aj to, čo už v meste stojí. Nie sú vítaní dobrodruhovia, ktorí sem chcú prísť len postaviť niečo veľkolepé a už je im jedno, čo sa bude diať ďalej. Turisti hľadajú v prvom rade zážitok, nie kubíky betónu. Pre mňa sú z tohto pohľadu hrdinovia tí ľudia, ktorí dokážu aj neživým veciam vdýchnuť dušu…

Sú na svete povolania, ktoré sa netešia veľkej obľube u ľudí. Revízor v autobuse, daňový úradník… alebo taký stavebný developer. Všetko sú to povolania, pri ktorých sa v mene vyšších cieľov iným ľuďom nejakou formou ubližuje. Neviem prečo, ale ja by som asi nevedel vykonávať ani jedno z nich. Doma ma vždy učili, že skôr než niečo urobím, mám sa poobzerať, či to niekomu nebude vadiť.

Môžem vám zodpovedne sľúbiť, že každému občanovi v prípade mojej spoluúčasti na riadení mesta bude zabezpečený fair play prístup a rovnoprávnosť v súboji so silnejšími. Aby ste ma správne pochopili – neplánujem zastaviť pokrok v meste, len chcem vniesť kultúru do jeho presadzovania.

 

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode